Vår verksamhet och organisation

Vi har ett helhetsansvar för att alla som reser med oss får en positiv upplevelse av sin resa. Genom en stabil och hållbar utveckling inom alla områden arbetar vi målmedvetet för att skapa en verksamhet i världsklass för alla våra resenärer.

MTR Stockholm AB bildades den 22 juli 2008 för att driva tunnelbaneverksamheten i Stockholm. Sedan dess har vi utökat vår verksamhet genom att år 2015 starta upp MTR Express som kör kommersiell tågtrafik mellan Stockholm och Göteborg. År 2016 köpte vi Mantenas andel i underhållsbolaget för tunnelbanan och bildade MTR Tech för att skapa bättre förutsättningar för att utveckla den befintliga verksamheten med fokus på fordonsunderhåll. I juni 2016 bytte även MTR Stockholm namn till MTR Tunnelbanan för att tydliggöra affärsområdets ansvarsuppdrag. Samma år i december tog vi över drift och underhåll av pendeltågstrafiken i Stockholm och har nu påbörjat vårt arbete för att utveckla och förbättra verksamheten.
För att säkra en tydlig och enhetlig styrning bildade vi MTR Nordic
 för att samla de olika affärsområdena under ett och samma paraply. Det är viktigt för oss att säkra en systematik i hur hela vår verksamhet bedrivs, men det är lika viktigt att varje affärsområde har ett tydligt ägarskap för den verksamhet de bedriver. Vi har därför ett verksamhetsledningssystem med gemensamma stödprocesser men där varje affärsområde har en egen huvudprocess med utgångspunkt från den enskilda verksamhetens intressenters behov, krav och förväntningar.

Under 2016 ansökte vi även till Myndigheten för yrkeshögskolan om att i egen regi driva yrkeshögskoleutbildning med fokus på lokförarkompetens. Detta är ett bristyrke såväl på kort som på långsikt som vi hoppas kunna vara med och påverka. I februari 2017 fick vi beskedet att vår ansökan godkänts och vi påbörjade direkt arbetet med att bilda en organisation och starta upp vårt utbildningskoncept.

Vår ambition är att utöka vår verksamhet i Norden där vi ser att vi kan bidra med våra koncept och arbetssätt för en långsiktig utveckling och förbättring. Detta kan vi endast göra om de verksamheter vi driver idag levererar på en hög och stabil nivå med nöjda intressenter.

Senast uppdaterad: 2017-05-30